Dažnai naršydami savo mėgiamuose puslapiuose nesusimąstome kas slypi už jų ir kur jie talpinami.
Atsakymas – Hostingas atrodo gana trumpas aiškus, tačiau norint žinoti kaip jis veikia reikia šiek tiek pasigilinti!
Visų pirma, kas yra hostingas ir kas suteikia hostingo paslaugas?
Web hostingas – tai paslauga, leidžianti organizacijoms, įmonėms ir asmenims patalpinti savo norimą internetinę svetainę ar tinklalapį internete. Web hostingo teikėjas dažniausiai yra įmonė, kurianti ir teikianti technologijas ir paslaugas, kurių reikia norint, kad puslapis ar internetinė parduotuvė būtų matoma internete. Svetainės yra laikomos ir saugomos specialiuose kompiuteriuose, kitaip vadinamais – serveriais. Kad būtų lengviau suprasti, pateiksime jums kelis pavyzdžius.
Kaip mano svetainė atsiranda kito vartotojo naršyklėje?
Kuomet interneto vartotojai nori peržiūrėti jūsų svetainę, viskas, ko jiems reikia, tai įvesti jūsų svetainės adresą ar domeną į naršyklę, tuomet vartotojo kompiuteris prisijungs prie jūsų serverio ir jūsų tinklalapis tiesiogiai per naršyklę bus rodomas vartotojui.
Mes rekomenduojame vieną populiariausių hostingų Lietuvoje už realiai geriausią kainą šiuo metu: Hostingas24.lt
Iš kur galėčiau gauti domeną?
Visų pirma Jums reikės sugalvoti kokį pavadinimą (domeną) norite užregistruoti. Šiai dienai yra užregistruota daugiau nei 158 000 domenų su galūne “lt”. Skaičius nemažas, todėl gali būti, kad Jūsų pageidaujamas pavadinimas jau bus užimtas – sugalvokite ir keletą alternatyvų.
Jei radote laisvą “.lt” domeną, nelaukite, užregistruokite jį kuo greičiau, kol to nepadarė niekas kitas! Domeną registruoti galite tokiose puslapiuose kaip www.domenas.lt ir kituose puslapiuose, kurie teiki šią paslaugą.
Dauguma web hostingo kompanijų reikalauja, kad jums priklausytų jūsų domenas, kad galėtumėte pradėti su jais dirbti, tačiau jei domeno neturite, hostingo įmonės padės jums jį įsigyti.
Jei nuspręsite kurti ir prižiūrėti savo svetainę naudodamas „Website.com”, galite gauti pasirinktinį domeną, el. pašto adresą, web hosting’ą susietus su viena paskyra, tačiau jei esate pradedantis – geriau pradžiai rinktis profesionalų paslaugas.
Hostingo paslaugų tipai.
Yra įvairių web hostingo paslaugų tipų, kurie galėtų būti pritaikyti Jūsų svetainei. Prieš užsisakydami hostingo paslaugas, turite suprasti, kokios paslaugos reikalingos jūsų tinklalapiui, kokio tipo serveris būtų tinkamiausias jūsų verslui. Taip pat svarbu apskaičiuoti biudžetą, kuri galėtumėte skirti ir išsrinkti hostingo kompaniją, kuri teikia jums reikalingiausias paslaugas.
Galimi hostingo paslaugų tipai yra šie:
-
- Svetainių kūrimo tipas
- Bendrai naudojamas hostingo tipas
- Asmeninis hostingo tipas
- Asmeninio serverio tipas
Svetanių kūrimo tipas
Interneto svetainių kūrimo tipas yra išskirtinis tuo, kad yra skirtas pradedantiesiems, kurie nori susikurti interneto svetainę, tačiau jiems trūksta techninių įgūdžių ir žinių. Šio tipo paslauga paprastai suteikia jiems internetinę naršyklės sąsają, kuri padeda susikurti ir valdyti svetainę be jokių papildomų nustatymų.
Bendrai naudojamas hostingo tipas
Šis tipas nuo kitų skiriasi tuo, kad serveriu jūs dalinatės su kitais vartotojais. Tai apima pačio serverio ir visos programinės įrangos dalijimąsi. Šio tipo pliusas – mažesnis mokestis už hostingo paslaugas, nes šiuo atveju bendra suma yra dalijama keliems vartotojams, tačiau dažnai pasitaiko atvejų, kuomet ir sistemos valdymas, esant keliems vartotojams, sulėtėja.
Asmeninis hostingo tipas
Naudojant šį hostingo tipą, visas žiniatinklio serveris priklauso jums. Tai leidžia greičiau atlikti įvairius veiksmus, nes jums priklauso visi serverio ištekliai, kuriais jums nereikia dalintis su kitais svetainių savininkais. Tačiau tai taip pat reiškia, kad jūs vienas būsite atsakingas už visas serverio veikimo sąnaudas. Tai yra geras pasirinkimas svetainėms, kurioms reikia daug sistemos išteklių, arba reikalingas aukštesnis saugumo lygmuo.
Asmeninio serverio tipas
Nusprendus naudotis šiuo tipu, jums patiems reikės įsigyti savo nuosavą serverį. Šio tipo privalumas yra tai, kad jūs visiškai kontroliuojate serverį ir galite įsidiegti visas jums reikalingas programas.
Kas yra ASP Web Hosting?
ASP web hostingas – tai kompanijos, kurios teikia ASP arba kitaip Active Server Page paslaugas.
Kas yra ASP?
ASP, arba lietuviškai aktyvūs serverio puslapiai, tai – HTML puslapiai, kuriuose įdiegti ASP skriptai. ASP skriptai yra apdorojami serveryje prieš puslapiui pasiekiant vartotojo naršyklę. ASP leidžia jums sukurti dinamiškus duomenų bazių valdomus puslapius. Šio hostingo privalumas – lengvas ir patogumas priėjimas prie duomenų. Lankytojas gali lengvai pasiekti reikiamus duomenis duomenų bazėje naudojantis pvz.: Active X arba Java komponentais.
Kaip veikia ASP?
Visų pirma, kuomet įvedate URL naršyklės adresų lauke, gaunate iš žiniatinklio serverio išsiųstą failą į savo kompiuterį. Jei failas yra standartinis HTML, žiniatinklio naršyklėje jis atrodys lygiai taip pat, kaip ir žiniatinklio serveryje. Tačiau, jei ASP failas į jūsų kompiuterį buvo išsiųstas iš serverio tuomet pirmiausiai bus paleistas HTML kodas ir tik po jo ASP kodas. ASP kodas gali būti – dabartinis laikas, data ar kita tokio tipo informacija.
Kaip rasti ASP hostingą?
Pirmiausia, jums reikės rasti hostingo paslaugas teikiančią įmonę, kuris patalpins jūsų svetainę Windows serveryje. Šiame serveryje ASP laikymas efektyvus tuo, kad dauguma ASP komponentų veikia tik Windows serveryje. Taip pat, labai svarbu apsvarstyti, ar jūsų svetainėje bus naudojamos tokis duomenų bazės, kaip SQL ir Access. Šioms duomenų bazėms reikalingi specifiniai nustatymai.
Kurį serverį geriau pasirinkti – Linux ar Windows?
Tiesą sakant, šios dvi platformos funkciniu požiūriu beveik vienodos. Svarbiasia tiksliai žinoti kokie yra jūsų poreikiai ir ką norėsite talpinti serveryje.
Abi platformos skiriasi sąnaudomis, patogumu ir universalumu, tačiau Windows pasirinkimas šiek tiek brangesnis.
Linux – suteikia galimybę paleisti skrptus, kurie parašyti PHP, Perl, Python ir kitomus Unix kalbomis. Jis paprastai palaiko MySQL ir PostgreSQL duomenų bazes.
Windows – suteikia galimybę paleisti ir naudoti ASP skriptus, taip pat NET ir kitas Microsoft technologijas. Jis palaiko Microsoft SQL Server ir Access duomenų bazes.
Jei jūsų svetainė nereikalauja jokių papildomų skriptų nustatymų, turėtumėte pasirinkti Linux serverį, nes jis tiesiog yra ekonomiškesnis. Tačiau, jei jūsų puslapiui reikalingas skriptų ir duomenų bazių palaikymas, turėtumėte pasirinkti platformą, kurioje įdiegtos visos reikalingos technologijos.
Šiam kartui tiek, kitame straipsnyje pasakosime apie tai, kokį hostingo tipą pasirinkti tinkamiausia.
Gražios dienos,
Reklamos Fabriko marketingo specialistė,
Agnė Misiūnaitė